Ciekawe czy któraś z Was przed zajściem w ciąże zastanawiała się ile to wszystko kosztuje? Szczerze przyznam, że sama nie zdawałam sobie sprawy z kosztów jakie trzeba ponieść będąc w ciąży.

Ja jestem już na finiszu, wszystkie badania już za mną więc mogę przedstawić Wam ile kosztowało mnie te 9 miesięcy  Wiadomo wszystko zależy od tego czy decydujemy się na prowadzenie ciąży prywatnie czy państwowo. Ja prowadziłam całą ciąże prywatnie – jednak mam wykupiony pakiet z pracy i za wizyty ginekologiczne nie płacę nic tzn. 20 zł za pakiet zdrowotny miesięcznie 

W momencie gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży zaczęłam suplementację witaminami dla przyszłych mam ( na początku stosowałam Prenatal UNO przeznaczony do 12 tygodnia ciąży – ok. 24 zł/ 30 tabl. Po 12 tygodniu zaczęłam stosować Prenatal DUO – ok. 38 zł/ 30 tabl.). I oczywiście suplementację kwasem foliowym ok. 7 zł/60 tabl.

Na pierwszej wizycie u ginekologa dostałam pakiet badań do zrobienia ( grupa krwi, glukoza, ogólne badanie moczu, morfologia, TSH, VDRL, HCV, HBs, przeciwciała anty-HIV1/2, toxoplasma, różyczka, CMV, cytologia, wymaz  na Chlamydie oraz posiew na Mycoplasme). Wtedy też zostało wykonane mi pierwsze USG.
Na NFZ darmowe są badania : cytologia, morfologia, mocz, oznaczenie grupy krwi, rozpoznanie przeciwciał odpornościowych, glukoza, TSH, HIV, HBV, HCV, VDRL, różyczka, Toxoplasma

Na drugiej wizycie okazało się, że mam podwyższone TSH i niezbędna będzie wizyta u endokrynologa. Tu miałam wykonywane również USG, wypisany został mi również lek na tarczyce ( Eutyrox). Miałam również wykonane badanie zlecone przez endokrynologa – FT4,TSH, anty-TOP,anty-TG.

W pierwszym trymestrze miałam również wykonywany odczyn Coombsa, dzięki któremu możemy wykluczyć ewentualny konflikt serologiczny między matką a dzieckiem. Badanie to wykonuje się profilaktycznie u wszystkich ciężarnych. Badanie powinno być refundowane na NFZ.

Między 24 a 28 tygodniem ciąży wykonywany jest test obciążenia glukozą. Państwowo badanie refundowane.

W ostatnich tygodniach przed porodem powtarza się również badania na   morfologię krwi, badanie ogólne moczu oraz powtórzyć  HBs, HIV, VDRL. Oraz powinny zostać wykonane posiew z pochwy oraz odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptococcous agalactiae a także posiew z pochwy w kierunku grzybów drożdżopodobnych oraz bakterii beztlenowych. Badania refundowane przez NFZ.

USG genetyczne, które wykonywane jest między 11 a 14 tygodniem ciąży – i tutaj zależy czy lekarz zleci Wam wykonanie również testu PAPP-A czy nie. Ja nie miałam go wykonywanego stąd też moje badanie było tańsze z testem jest 2 razy drożej.  Co do tego typu USG jest ono w większości przypadków płatne, NFZ refunduje je jedynie dla kobiet w ciąży, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka  m.in.: panie powyżej 35. roku życia oraz te, u których w rodzinie wystąpiły wady genetyczne.
Kolejne USG wykonuje się między 18 a 22 tygodniem ciąży. Jest to tzw. USG połówkowe, które informuje nas o szczegółowej ocenie anatomii płodu pod kątem występowania wad wrodzonych. Badanie daje odpowiedzi na wiele ważnych pytań: czy dziecko rośnie harmonijnie i nie ma wad anatomicznych, czy nie ma wielo- lub małowodzia, czy szyjka macicy nie rozwiera się przedwcześnie. Prawdopodobnie USG to jest refundowane przez NFZ.
NFZ refunduje 3 badania USG : między 11. a 14. tygodniem, między 18. a 22. tygodniem oraz po 30. tygodniu ciąży.

Od 37 tygodnia ciąży powinno się wykonywać raz w tygodniu badanie KTG. Badanie to pozwala monitorować czynności serca płodu oraz skurcze mięśnia macicy. Byłam pierwszy raz na KTG państwowo i to był mój pierwszy i ostatni raz – siedziałam w poczekalni 5 godzin po wykonaniu KTG by lekarz stwierdził, że wszystko jest ok… pozostawię to bez komentarza…. Oczywiście badanie na NFZ refundowane.

Oprócz suplementacji witamin od 3 miesiąca ciąży stosuję również kremy zapobiegające rozstępom i jak na razie jest sukces. Produkty jakich używam to Mustela Maternité krem redukujący istniejące rozstępy i zapobiegający powstawaniu nowych oraz Babydream Dla Mam mleczko do ciała dla kobiet w ciąży. Zużyłam 2 opakowanie kremu Mustela o pojemności 150 ml i 250 ml teraz używam trzeci, oraz jedno opakowanie Babydream o pojemności 250 ml i teraz używam drugie 

 

 • Pakiet zdrowotny – 20 zł/ mieś  – 9 mieś. = 180 zł 
 • Witaminy Prenatal UNO – zużyłam 2 opakowania = 48 zł | Prenatal DUO – 5 opakowań = 190 zł | Kwas Foliowy – 5 opakować = 35 zł | wszystko razem +/- 273 zł
 • Pierwszy pakiet badań W 1 trymestrze ciąży ( CMV, różyczka, Toxoplasma, VDRL, HIV1/2, HBs, HCV,TSH, Chlamydia, Mycoplasma, Cytologia) – 682 zł
 • Badania powtórne w ostatnich tygodniach ciąży – 375 zł 
 • Test obciążenia glukozą – 20 zł 
 • Odczyn Coombsa – 28 zł
 • USG zwykłe miałam wykonane 3 razy  = 450 zł
 • USG genetyczne 11-14 tc – 200 zł USG połówkowe 200 zł , USG z oceną narządów w 3 trymestrze miałam wykonywane dwa takie usg w 32 oraz 37 tygodniu 2*200 zł = 800 zł
 • KTG ( będę miała wykonane prywatnie jeszcze ok. 3) = 120 zł
 • Wizyta u endokrynologa ( w sumie byłam na dwóch) – pierwsza wizyta 140 zł następna 130 zł = 270 zł 
 • Badania zlecone przez endokrynologa = 130 zł
 • Eutyrox 50 mcg – 3 opakowania po 100 tabl. =36 zł
 • Kremy przeciw rozstępom =  ok. 314 zł 

Łączna kwota = 3678 zł 

Nie jest to mała kwota, plus za to że nie stoimy w Bóg wie jakich kolejkach i nie czekamy na wizyty miesiącami ale wiadomo nie każdy może sobie na to pozwolić.
Trzeba liczyć się również z tym iż mogą dojść do tego jeszcze dodatkowe badania i leki ze względu iż podczas ciąży kobiety są bardziej narażone zarówno na infekcje bakteryjne jak i grzybicze.