Wyspy Kanaryjskie to jedno z dwóch miejsc nad którymi zastanawialiśmy się podczas wyboru zimowych wakacji. Wtedy padło na Maderę. Jednak Wyspy Kanaryjskie dalej są bliskie naszemu sercu i planujemy niebawem i tam się wybrać. Może będzie to miejsce naszej podróży poślubnej, kto wie, kto wie… 🙂

Dziś przedstawię Wam trochę ten piękny archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego położonych na Oceanie Atlantyckim na północ od wybrzeży Afryki. Wszystkie wyspy należą do Hiszpanii. Archipelag złożony jest z wysp: Gran Canaria, Fuertaventua, Lanzarote, Teneryfa, El Hierro, La Panama i La Gomera. Panuje tam wieczna wiosna, i cały czas wieje wiatr z kierunku NE.

Teneryfa to perełka Wysp, jest ona największa i najbardziej uwielbiana przez turystów. To właśnie tam znajduje się najwyższy hiszpański szczyt – Teide 3718 m.n.p.m. Jest to trzeci co do wielkości aktywny wulkan na świecie. Można wybrać się na wycieczkę by go obejrzeć pieszo lub kolejką górską. By dostać się na sam szczyt musimy posiadać zezwolenie, które uzyskać można w tylko w biurze Parku Narodowego, mającego siedzibę w stolicy wyspy Santa Cruz de Tenerife. Na wyspie znajdują się piękne klify Los Gigantes i Masca oraz niesamowity wąwóz z wodospadem Barranco del Infierno. Na wyspie znajdziemy również atrakcje dla najmłodszych. Loro Park to największe i najnowocześniejsze akwarium na świecie. Znajdziemy tam wiele gatunków zwierząt, lwów morskich, pingwinów, aligatorów,nietoperzy czy papug. W parku znajduje się również kino oferujące seanse filmowe związane z naturą. I jeszcze jak dla mnie najfajniejsza atrakcja wysypy to park wodny Siam Park, czynny cały rok.

2351511054_d7ee8ce54c_z501240316_b0a688b9ef_z

Fuertaventura to druga co do wielkości wyspa. Jest ona jednak najmniej zaludniona dzięki czemu znajdziemy tu ciszę i spokój. Wyspa ma najdłuższe plaże a warunki pogodowe są idealne do uprawiana wodnych sportów.

15994999928_9ecb539504_z

Gran Canaria to istne misz masz. Znajdują się tu masywy górskie, pustynie i lasy tropikalne. Z pięknych piaszczystych plaż możemy obserwować ośnieżone górskie szczyty – moim zdaniem widok bezcenny. W stolicy Las Palmas de Gran Canaria można obejrzeć Dom Kolumba, Katedrę św.Anny czy Museo Canario. Jeżeli jesteście koneserami rumu powinniście wybrać się do Arcuas, które słynie z jego produkcji. A dla smakoszy kozich serów warto zrobić przystanek w mieście Guia gdzie wytwarzany jest ser kozi z dodatkiem kwiatów ostu.

251331667_b4b3867bf7_o

Laznarote posiada piękny krajobraz, który powstał po zastygłej lawie i popiele wulkanicznym. Uroku wyspie dodają malowane na biało domki, z zielonymi okiennicami i drzwiami oraz niebieskimi zlokalizowane bliżej oceanu. Wyspa słynie z winnic w regionie Geria rozciągających się pomiędzy kraterami. Na wyspie znajduje się aż 300 wulkanów, dlatego też plaże pokryte są żwirowym, czarnym piaskiem! Biały piasek znaleźć można jedynie na południu wysypy i w okolicach Arecife. Na wyspie jest zakaz stawiania wyższych budynków niż dwupiętrowe a hotele mogą mieć maksymalnie cztery piętra. Będąc na wyspie warto odwiedzić Park Narodowy Timanfaya, Fundację Césara Manrique oraz jego dzieła Jameis del Agua, czyli jedyną w swoim rodzaju salę koncertową i restaurację w grotach oraz Ogród Kaktusów. Będąc na wakacjach z dziećmi warto odwiedzić Puerto del Carmen na Rancho Texas, gdzie spotkać można białe tygrysy, krokodyle, tukany czy popływać z lwami morskimi. Będąc na Lanzatore można zjeść stek pieczony w wulkanie czy conejo al vinagre czyli królika w sosie z wina, octu i pomidorów.

P1017718 3635378234_d907ed8f41_o

Jak dla mnie wyspy te to istny raj, mam nadzieję, że już niedługo, którąś z nich odwiedzę. Najchętniej poleciałabym na każdą z nich.

Wyspy kanaryjskie to raj dla amatorów sportów wodnych, doskonałe miejsce na wakacje dla całej rodziny lub niezapomniane chwile tylko we dwoje.