Oświetlenie LED na rynku jest od niedawna, jednak od momentu gdy się pojawiło jest bardzo popularne. Głównie wybieramy oświetlenie to ze względu na jego trwałość oraz wysoką efektywność pracy. Oświetlenie to oparte jest na technologii półprzewodnikowej mającej nawet 25-krotnie dłuższy okres pracy w porównaniu do tradycyjnej żarówki. Oświetlenie LED stosowane jest już od lat 60. jednak dopiero teraz stało się popularne, ponieważ wynaleziono diody o tak dużej mocy by światło emitowane było na tyle mocno by można było budować zamienniki tradycyjnych żarówek.

Na rynku dostępne są diody o mocy od 1 do 5W, z soczewkami, które mogą świecić pod kątem od 10 do 160 stopni, co umożliwia praktycznie dowolną aranżację świetlną wnętrz.

Zaletami takiego oświetlenia jest:

  1. EFEKTYWNOŚĆ – diody te są najbardziej energooszczędnym źródłem światła. Ich sprawność wynosi od 80% do 95%, dla porównania sprawność zwykłej żarówki waha się od 5% do 10%
  2. ODPORNOŚĆ NA UDERZENIA – ze względu, iż diody takie nie zawierają żadnych elementów szklanych są odporne na wstrząsy czy uderzenia.
  3. TRWAŁOŚĆ – przeciętny czas pracy takiej diody to ok. 50000 godzin.
  4. KOLOR – w technologii tej możliwe jest osiągnięcie każdego koloru światła.
  5. OGNISKOWANIE- diody LED emitują światło kierunkowe, dzięki czemu możliwe jest zbudowanie zogniskowanego źródła światła bez użycia reflektorów.
  6. CZAS WŁĄCZANIA I WYŁĄCZANIA – diody te zapalają się i gasną natychmiast po przełączeniu włącznika światła. Diody osiągają pełną jasność w ciągu mikrosekund.
  7. MAŁA EMISJA CIEPŁA – diody emitują bardzo małe ilości ciepła, co wynika z ich wysokiej sprawności.
  8. POWOLNE GAŚNIĘCIE PO OKRESIE EKSPLOATACJI – dioda LED, która się zużywa powoli traci jasność.
  9. JEST EKOLOGICZNA- produkcja tego typu oświetlenia nie wymaga użycia rtęci i innych metali niebezpiecznych dla środowiska.

Do wad oświetlenia LED można zaliczyć wysoką cenę gdyż diody są dużo droższe od tradycyjnych żarówek. Czas ich eksploatacji jest 10 krotnie dłuższy niż żarówek tradycyjnych więc moim zdaniem diody warte są swej ceny. Drugą z wad jest to, że najpopularniejsze diody LED emitują światło o ciepłej barwie zbliżone do światła słonecznego – niektórym może to przeszkadzać.

Oświetlenie takie możemy wykorzystać nie tylko w standardowy sposób w pomieszczeniach ale również jako podkreślenie i aranżację różnych wnętrz oraz przedmiotów, na przykład można ładnie podkreślić obraz czy meble. W zależności od naszych preferencji i stylu, w jakim zaprojektowaliśmy nasze pomieszczenia, możemy w dowolny sposób wykorzystywać oświetlenie LED i cieszyć się pięknym i z pewnością energooszczędnym światłem.

Led-bathroom-lighting-5

Living-room-with-colorful-LED-lighting-and-a-living-wall1